Problemy z odpaleniem samochodu najczęściej pojawiają się zimą, co jest spowodowane jedną z najczęstszych przyczyn – rozładowaniem akumulatora. Jednak przyczyn tego, że samochód nie odpala, jest znacznie więcej. Dzisiaj zebraliśmy te najbardziej prawdopodobne. Dowiedz się, dlaczego samochód nie odpala i od czego zacząć szukanie usterki.

Samochód nie chce odpalić – przyczyn szukaj od najłatwiejszych usterek

Najczęstszą przyczyną trudności z uruchomieniem silnika jest rozładowany akumulator. Ten problem pojawia się szczególnie zimą, ponieważ niskie temperatury przyspieszają rozładowanie akumulatora. Sprzyjają temu również: rzadka jazda, jazda na krótkich dystansach i częste uruchamianie silnika. Dlatego przed zimą warto sprawdzić stan akumulatora – poproś o to mechanika przy okazji serwisu.

Inną prozaiczną przyczyną może być brak paliwa. Dlatego, gdy Twój samochód nie chce odpalić, sprawdź jego poziom. Nie chodzi tylko o to, że mogłeś zapomnieć zatankować, ale być może auto postawiłeś na dużej nierówności i pompa może mieć trudności z zaciągnięciem paliwa. Niestety zdarzają się także kradzieże paliwa.

Kolejną potencjalną przyczyną trudności z uruchomieniem motoru może być zepsuta stacyjka lub bezpiecznik odpowiadający za pompę paliwa lub rozrusznik. Nie zaszkodzi również sprawdzić klemy akumulatora – chociaż rzadko, to zdarza się, że za nieodpalanie silnika samochodu odpowiadają właśnie osunięte klemy. Zawsze przy każdej usterce diagnostykę warto rozpocząć od najprostszych rozwiązań – i zasada ta nie dotyczy wyłącznie awarii samochodów. Zdarza się jednak, że za brak możliwości uruchomienia samochodu odpowiada awaria innego typu.

Dlaczego samochód nie odpala? Możliwe problemy z elektryką i zapłonem

O rozładowanym akumulatorze już wspomnieliśmy. W tym miejscu dodamy tylko, że przyczyną jego rozładowania może być również nadmierny pobór prądu przez jeden z elementów w pojeździe. Może stać się tak w przypadku spięcia, np. w wyniku nieprawidłowego montażu sprzętu nagłośnieniowego. Jeśli akumulator padł podejrzanie szybko, warto przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Problemy z uruchomieniem silnika – możliwa awaria rozrusznika, pompy paliwa, a także zużycie świec lub żarników

Inną przyczyną tego, że samochód nie chce odpalić, może być zepsuty rozrusznik – zużycie się szczotek lub ich zawieszenie w obudowie, awaria bendiksa, czyli, jednokierunkowego sprzęgła, które odłącza rozrusznik po uruchomieniu silnika, a także zerwanie się jednego z przewodów zasilających czy korozja. Jeśli po uruchomieniu zapłonu pojawiają się kontrolki, ale nie słychać w ogóle rozrusznika, to za problemy z odpaleniem auta można w pierwszej kolejności winić właśnie układ zapłonowy. Również niesprawna pompa paliwa może być przyczyną problemów z odpaleniem samochodu, podobnie jak mocno zabrudzony filtr paliwa czy niewłaściwa mieszanka, czyli paliwo złej jakości. W benzyniakach możliwa jest również awaria wtrysków, która niestety wiąże się z dużymi kosztami naprawy. Z kolei w dieslach awarii mogła ulec pompa wtryskowa. Z mniej poważnych usterek możliwe jest również zużycie świec lub żarników w silnikach wysokoprężnych. Zużyć mogła się również jedna z cewek, choć w tym przypadku pierwszym objawem najczęściej jest bardzo duża utrata mocy w trakcie jazdy. W przypadku uszkodzenia świec lub żarników samochód może albo w ogóle nie odpalić, albo odpalić, ale wówczas praca silnika będzie bardzo nierówna.

Gdy samochód nie odpala przez awarię silnika…

Od najdrobniejszych usterek, prowadzących do trudności z uruchomieniem silnika przez te nieco poważniejsze przechodzimy do najgorszego scenariusza – awarii silnika. Osłabiona kompresja w cylindrach objawiać się może bardzo nierówną pracą silnika, dokuczliwą szczególnie podczas przyspieszania oraz pracy na luzie, natomiast utrata kompresji często powoduje, że silnika w ogóle nie można odpalić lub gaśnie natychmiast po uruchomieniu. Wówczas sprężanie mieszanki paliwowo-powietrznej jest niewystarczające i silnik nie otrzymuje dostatecznej energii, potrzebnej do uruchomienia. Uszkodzone uszczelniacze zaworów, wadliwe zawory lub ich wygięcie, zużyte pierścienie tłokowe lub same tłoki, zużycie gładzi cylindrowej, pęknięta uszczelka pod głowicą, nieprawidłowe ustawienie rozrządu – przyczyn może być wiele, a każda z nich wymaga kosztownej naprawy, kapitalnego remontu silnika lub wymiany silnika.

Problemy z odpaleniem samochodu a profesjonalna obsługa serwisowa

Przyczyny trudności z uruchomieniem silnika może być wiele – od prozaicznych po te najbardziej skomplikowane i kosztowne w naprawie. Znaczna część z nich wynika ze zużycia poszczególnych elementów konstrukcyjnych, jednak niektóre z nich wynikają z zaniedbania w zakresie przeglądów serwisowych, podczas których mechanik odkryje pierwsze objawy, np. nierówną pracę silnika, a następnie wyeliminuje przyczyny. Jeszcze inne wynikać mogą z poważnych błędów podczas naprawy, np. wymiany rozrządu. Dlatego tak ważna jest profesjonalna obsługa serwisowa – zapraszamy do serwisu samochodowego w Płocku, na przeglądy serwisowe oraz naprawy.