Zima to wymagający dla kierowców okres, którzy mierzą się nie tylko z jazdą w trudnych warunkach, ale i niełatwym przygotowaniem samochodu do jazdy. Oprócz zalegającego śniegu na całym samochodzie i lodu na szybach, częstym – i poważniejszym – problemem są przymarznięte drzwi w samochodzie. Brak możliwości dostania się do wnętrza pojazdu jest frustrujący, a nerwy i presja czasu mogą nam tylko przysporzyć jeszcze poważniejszych kłopotów. Jak otworzyć zamarznięte drzwi w samochodzie? Jak zabezpieczyć drzwi w samochodzie, żeby nie przymarzały?
Zamarznięty zamek w drzwiach samochodu – jak sobie z tym poradzić?
Obecnie głównym problemem kierowców są przymarzające uszczelki. Otwieranie drzwi kluczykiem odchodzi bowiem do przeszłości, ale jeśli jeździmy samochodem, który nie jest wyposażony w autopilota, nadal możemy stanąć przed sytuacją, gdy kluczyk do zamka w ogóle nie wchodzi lub się w nim nie przekręca. Wówczas najlepiej skorzystać z odmrażacza do zamków – kupimy go w większym markecie, Internecie, na stacji benzynowej lub sklepie z wyposażeniem samochodowym. Najważniejsze, by mieć go w domu, a nie trzymać w samochodzie. Jeśli jednak nie mamy takiego preparatu, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nie uda nam się otworzyć drugich drzwi. Jeśli upewnimy się, że nie dostaniemy się do środka od innej strony, musimy odmrozić zamek. Pod żadnym względem nie należy polewać gorącą wodą (ani ciepłą) drzwi czy zamka. Gorąca woda może tylko uszkodzić szybę i karoserię, a ciepła woda szybko ostygnąć i zamarznąć, co tylko utrudni nam dostanie się do wnętrza auta.
Nie należy też podgrzewać kluczyka zapalniczką – możemy w ten sposób uszkodzić immobilizer, przez co i tak nie uruchomimy samochodu. Najlepszą metodą jest ogrzewanie zamka butelką z ciepłą wodą – przykładając ją do zamka, niczego nie uszkodzimy. Jeśli tylko mamy możliwość poprowadzenia przedłużacza przez okno, zamek możemy także ogrzać suszarką do włosów.
Jak otworzyć przymarznięte drzwi w samochodzie?
Niezależnie od tego, jak nowoczesnym samochodem jeździmy, jeśli trzymamy go na zewnątrz, problem przymarzniętych drzwi może stać się naszym problemem. Nie dotyczy on jedynie właścicieli pojazdów z webastem, czyli ogrzewaniem pojostowym, które całe szczęście znajduje się na wyposażeniu coraz więcej samochodów. Niestety zamarznięte drzwi w samochodzie to problem, z którym tylko teoretycznie łatwiej poradzić sobie niż z zamarzniętym zamkiem w drzwiach samochodowych. Jak zatem skutecznie i bezpiecznie otworzyć przymarznięte drzwi w aucie?
Zacząć należy oczywiście od sprawdzenia pozostałych drzwi – jeśli tylko uda nam się dostać do wnętrza, uruchomienie pojazdu i ogrzanie go będzie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że prawo nie zezwala na postój na włączonym silniku dłużej niż minutę – grozi za to mandat w wysokości 100 zł. Jeśli jednak ta metoda nie będzie w naszym wypadku skuteczna, musimy drzwi otworzyć od zewnątrz. Oczywiście użycie gorącej lub ciepłej wody odpada. Najlepszą metodą będzie użycie odmrażacza do szyb – o ile nie trzymamy go w samochodzie. Jeśli jeździmy z jedną butelką, by móc użyć jej pod pracą, warto mieć drugą butelkę, choćby z resztką preparatu w domu, właśnie na wypadek zamarznięcia drzwi w aucie. Wówczas wystarczy, że spryskamy szczeliny i odczekamy, aż uszczelki w drzwiach puszczą. Możemy również delikatnie opukać drzwi – czasami kryształki lodu są na tyle słabe, że przerwiemy wiązanie i drzwi odpuszczą.
Pod żadnym pozorem nie należy natomiast drzwi szarpać – w ten sposób możemy łatwo uszkodzić uszczelki, a ich wymiana to dodatkowy koszt i jeszcze większy kłopot. Do czasu, gdy ich nie wymienimy, nasz samochód będzie narażony na dostawanie się wilgoci do środka.
Jak uchronić się przed zamarzaniem drzwi w samochodzie?
Prewencja to zawsze lepszy wybór niż mierzenie się z problemem. Aby się przed nim uchronić, należy zabezpieczyć uszczelki w drzwiach samochodu silikonem do uszczelek lub wazeliną. Silikon jest łatwiejszy w użyciu – wystarczy umyte i osuszone uszczelki dokładnie spryskać i gotowe. Pierwszy raz uszczelki silikonem należy zabezpieczyć jesienią, a później czynność powtarzać co najmniej raz w miesiącu. Najlepiej uszczelki jednak konserwować przez cały rok, zapewniając im większą elastyczność i przedłużając żywotność. To właśnie zużyte uszczelki w aucie ułatwiają przedostanie się wody do szczelin, co potęguje problem zamarzających drzwi w samochodzie.
Ponadto należy unikać mycia auta przy minusowych temperaturach. Chociaż warto samochód umyć również zimą, szczególnie podwozie, ale i całą karoserię, zmywając sól drogową, róbmy to przy odwilży, gdy mamy pewność, że samochód zdąży dokładnie wyschnąć. Należy także zadbać o czystość wnętrza – otrzepujmy nogi za każdym razem, gdy wsiadamy do pojazdu, a welurowe dywaniki zimą zastąpmy gumowymi, z których łatwiej pozbyć się wody i brudu. Dokładne wysprzątanie samochodu przed zimą to również doskonały pomysł – nie tylko zmniejszy ryzyko zamarzania drzwi w samochodzie, ale i parowania szyb czy ich zamarzania od środka. Dokładne sprzątanie, a najlepiej auto detailing Płock, to skuteczna metoda na pozbycie się brudu, który sprzyja osadzaniu wilgoci.
Zapraszamy do naszego serwisu samochodowego w Płocku – wymienimy uszczelki w drzwiach, jeśli ich stan tego wymaga, dzięki czemu ryzyko zamarzania drzwi w samochodzie znacząco spadnie. Zajmujemy się również czyszczeniem wnętrz samochodów – zadbamy, by wnętrze Twojego auta było nie tylko perfekcyjnie czyste i estetyczne, ale także sprzyjało bezpiecznej i komfortowej jeździe.