Luty to miesiąc, gdy większość z nas zaczyna mieć dojść zimy. Krótkie dni, mało słońca są coraz bardziej uciążliwe. Jednak zimą cierpimy nie tylko my – cierpią również nasze samochody. Sól drogowa, błoto pośniegowe i warstwowy brud na karoserii lub co gorsze na szybach, lusterkach, lampach czy tablicach rejestracyjnych to zagrożenie nie tylko dla lakieru samochodowego, ale i dla nas i innych uczestników ruchu drogowego. Czy w takim razie powinno się myć samochód zimą? Na ten temat krążą różne opinie i najróżniejsze „złote rady”. Postanowiliśmy się z nimi rozprawić – dowiedz się, jak myć samochód zimą i dlaczego warto to robić oraz jak tego nie robić, by nie wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Mycie samochodu zimą – dlaczego zimą należy myć auto?

Wspominaliśmy już w poprzednim artykule, jak sól drogowa wpływa na samochód – połączenie chlorku sody i wody z ubytkiem w lakierze ma katastrofalny wpływ na stan powłoki lakierniczej. Wystarczy drobna ryska, by wiosną pojawiły się ogniska korozji. A i bez uszkodzeń w powłoce lakierniczej sól drogowa może nieść spustoszenie – nie tylko w samym lakierze, ale i elementach podwozia. Ponadto zimą samochód brudzi się szybciej i bardziej. Wystarczy raz przejechać się ulicą, na której zalega błoto pośniegowe i zaobserwować, jak często musimy używać wycieraczek na przedniej szybie. Niestety błoto pośniegowe zetrzemy tylko z przedniej i ewentualnie tylnej szyby – reszta samochodu zostaje nim oblepiona. Długo nie zmywane błoto pośniegowe zaczyna się wżerać w powłokę lakierniczą – umycie samochodu wiosną będzie nie lada wyzwaniem, a gdy zaniedbamy samochód przez kilka zim, lakier zdecydowanie nie będzie prezentował się już tak ładnie.

Mycie samochodu zimą jak najbardziej ma sens – jest wręcz konieczne, by zmniejszyć ryzyko korodowania podwozia i progów, a przy okazji pozwala nam zadbać o estetykę samochodu. Jednak niewłaściwe mycie auta zimą może być zgubne w skutkach. Jak zatem myć samochód zimą, by było to bezpieczne?

Jak myć samochód zimą, by nic nie uszkodzić?

Na mycie samochodu zimą warto wybrać cieplejszy dzień – najlepiej, by zawsze robić to przy plusowych temperaturach. Wówczas większość problemów nie będzie nas dotyczyć. Jeśli jednak mrozy utrzymują się dłużej lub nasze auto jest wyjątkowo brudne i nie chcemy czekać do ocieplenia, wybierzmy dzień, gdy temperatura nie jest niższa niż -5oC. Samochód zimą warto także myć jak najwcześniej – rano, w południe lub wczesnym popołudniem. Nawet jeśli w ciągu dnia temperatura jest na plusie, w nocy może się to zmienić.

Na jaką myjnię samochodową jechać zimą?

A na jaką myjnię najlepiej pojechać zimą? Dobrym wyborem będzie myjnia bezdotykowa – te w większości wyłączane są, gdy temperatura spada do -10o. Inną dobrą alternatywą będzie myjnia ręczna – najlepiej by było to zaufane miejsce, którego jesteśmy pewni. Chodzi przede wszystkim o jakość stosowanej chemii, gąbek i szmatek oraz dokładne osuszanie samochodu. Najgorszym wyborem będzie myjnia automatyczna. Niestety gdy na naszym samochodzie znajdują się większe drobinki, np. pasku, który dostał się na karoserię z błotem pośniegowym, szczotki mogą porysować nasz samochód.

Kontrowersyjnym pomysłem jest również samodzielne mycie samochodu zimą. Po pierwsze przepisy prawa nie dopuszczają możliwości mycia samochodu na ulicy, a nawet prywatnym podwórku. Stanowisko powinno być przygotowane do zbierania wody z chemią samochodową, by ta nie była dostarczana do gleby. Po drugie mycie samochodu zimą we własnym zakresie obarczone jest wieloma błędami – np. używaniem gorącej wody, nieodpowiedniej chemii lub szmatek i gąbek. Dodatkowo, jeśli do mycia samochodu zimą użyjemy wiadra, nie spłuczemy soli z nadkoli i podwozia.

Bezpieczne mycie samochodu zimą

Bezpieczne mycie samochodu zimą powinno odbywać się z uwzględnieniem pewnych zasad. Na wyjazd na myjnię warto wybierać cieplejsze dni i wcześniejsze godziny. Ważne jest również, by samochód po myciu zimą dokładnie wytrzeć do sucha, a następnie zabezpieczyć uszczelki woskiem lub silikonem. Uchroni to przed problemem przymarzniętych drzwi w samochodzie, które później trudno otworzyć.

Jakich błędów w myciu samochodu zimą należy bezwzględnie unikać?

Jak myć samochód zimą? Przede wszystkim unikając podstawowych błędów:

  • mycie w duże mrozy
  • brak wytarcia samochodu do sucha
  • brak zabezpieczenia uszczelek
  • mycie gorącą wodą
  • inwazyjne szorowanie szczotkami, ostrymi gąbkami
  • niedokładne mycie progów i nadkoli
  • brak wstępnego mycia, które zmiękcza zabrudzenia

Aby odpowiednio dbać o samochód zimą, należy go również właściwie na zimę przygotować. Sprawdzenie stanu powłoki lakierniczej, usunięcie ognisk korozji i zabezpieczenie lakieru znacząco przedłużają żywotność pojazdu. Blacharstwo lakiernictwo Płock zaprasza do przeglądów stanu podwozia i nadwozia – sprawdź swój samochód po zimie i uchroń go przed rozwojem korozji.