Według statystyk policyjnych okresie między styczniem a czerwcem 2024 roku doszło do 194 379 kolizji drogowych. Statystyki te nie obejmują zdarzeń, do których policja nie została wezwana. Skala jest więc ogromna, dlatego nawet najbardziej doświadczeni i ostrożni kierowcy mogą znaleźć się w sytuacji, gdy będą brać udział w kolizji drogowej, choćby z nie swojej winy. Takie zdarzenie drogowe dla większości osób jest ogromnym stresem, dlatego warto uzbroić się w wiedzę, co zrobić w przypadku kolizji samochodowej – by w razie konieczności wiedzieć, jak działać. Wówczas stres będzie mniejszy, podobnie jak ryzyko popełnienia błędów, które mogą sporo kosztować. Co zrobić po stłuczce samochodowej?

Kolizja samochodowa – pierwsze minuty po zdarzeniu

W przypadku kolizji samochodowej kluczowe są pierwsze minuty po zdarzeniu. W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy nikt nie został ranny – wówczas należy bezzwłocznie usunąć pojazdy z ulicy, aby nie tamować ruchu. Uwaga: w przypadku, gdy ktoś jest ranny, źle się czuje lub nie jesteśmy pewni co do stanu zdrowia uczestników zdarzenia, należy wezwać policję i pogotowie, a samochody i inne pojazdy, które brały udział w zdarzeniu drogowym, należy pozostawić na miejscu.

Równocześnie przypominamy, że za nieprzestawienie pojazdów w sytuacji, gdy nikt nie został ranny, grozi mandat – nie utrudniajmy życia innym kierowcom i w miarę możliwości przestawmy pojazdy w miejsce, gdzie nikomu nie będą przeszkadzać.

Jeśli kierowcy bez trudu dojdą do porozumienia, po czyjej stronie leży wina, sprawę można rozstrzygnąć na miejscu bez wzywania policji. Wówczas należy wykonać dokumentację fotograficzną – zdjęcia miejsca zdarzenia z każdej strony, tak aby nie było wątpliwości, jak doszło do zdarzenia. Im więcej zdjęć zrobimy, tym lepiej. Warto też poszukać świadka zdarzenia i wziąć od niego numer telefonu.

Stłuczka samochodowa – oświadczenie sprawcy kolizji

Następnie sprawca kolizji sporządza oświadczenie, w którym muszą znaleźć się informacje:

  • dane sprawcy kolizji drogowej – imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu, numer prawa jazdy, data, godzina i miejsce kolizji, nazwę zakładu ubezpieczeniowego oraz numer polisy OC, marka i model pojazdu oraz numer rejestracyjny pojazdu
  • dane poszkodowanego kierowcy – imię i nazwisko, numer rejestracyjny, marka i model pojazdu, numer prawa jazdy

Oświadczenie sprawcy kolizji musi zawierać przyznanie się do winy, podpisy sprawcy oraz poszkodowanego i powinno zostać sporządzone w dwóch takich samych egzemplarzach.

Niestety zdarza się, że sprawca kolizji wycofuje oświadczenie – wówczas sprawę zgłaszamy na policję. Przydatne będą dokładne zdjęcia oraz kontakt ze świadkiem, jeśli ktoś widział, jak doszło do kolizji.

Kolizja samochodowa – zgłoszenie szkody

Po dopełnieniu wszystkich formalności na miejscu, poszkodowany zgłasza szkodę w TU, w którym sprawca w dniu kolizji miał ważną polisę OC. Na zgłoszenie szkody mamy aż 3 lata, ale oczywiście nie warto zwlekać z tym ani dnia. Przede wszystkim każdemu zależy na jak najszybszej naprawie uszkodzonego samochodu, a także na zwrocie innych kosztów – lawety czy wypożyczenia samochodu.

Likwidacja szkody częściowej (czyli takiej, w której próg uszkodzeń nie przekracza 70%) może odbywać się w formie gotówkowej bądź bezgotówkowej – ubezpieczyciel może oddać pieniądze za naprawę lub zaproponować naprawę w partnerskim warsztacie. Oba rozwiązania wiążą się z pewnymi wadami. W przypadku gotówkowej likwidacji szkód w wielu przypadkach ubezpieczyciel zaniża (na podstawie przeprowadzonych oględzin przez rzeczoznawcę) kwotę. W takiej sytuacji należy zareklamować decyzję, a gdy to nie pomoże, można skorzystać z firm, które pomagają w przypadku zaniżanych kwot odszkodowań. W przypadku bezgotówkowej likwidacji istnieje ryzyko naprawy na najtańszych częściach. Dlatego uszkodzony pojazd warto oddać do dobrego warsztatu, w którym pracuje się na częściach oryginalnych lub za zgodą właściciela pojazdu na najwyższej jakości zamiennikach.

Ubezpieczyciel nie ma prawa narzucić poszkodowanemu sposobu likwidacji szkód – co do zasady lepszym wyborem jest bezgotówkowa likwidacja i naprawa w zaufanym warsztacie.  W naszym serwisie wykonujemy naprawy powypadkowe, a w ramach usługi zapewniamy samochód zastępczy gratis! Serdecznie zapraszamy!